MAKALELER

İletişim, Oyun ve Dikkat Becerileri

İletişim, Oyun ve Dikkat Becerileri
Yapılmış olan birçok araştırma, çocukları ile ‘’iletişim’’ kurabilmeyi başarmış olan ailelerin, çocuklarına dikkat sürelerini uzatabilmeleri konusunda daha çok yardım edebildiklerini göstermiştir. Çocukların dikkat becerilerini geliştirebilmek için de üç kolay yolun olduğuna dikkat çekilmiştir. Fakat kesinlikle bu ‘’kolay’’ sözcüğünün ardına saklanılmamalıdır. Çünkü bahsedeceğimiz her üç yol evet kolay fakat kesinlikle emek ve özveri gerektirmektedir. 
 
Nedir bu çözüm yolları ???
 
1. Öncelikle Çocuklarınızın İlgi Alanları Nelerdir ?
Bizim tercihlerimizden ziyade öncelikle çocuklarımızın ilgi alanlarını keşfetmeliyiz ve onları da bu yönde cesaretlendirmeli ve teşvik etmeliyiz. 
Birçok aile çocuklarının ne oynamak istediklerini seçmelerine fırsat vermektense, çocuklarını kendilerinin seçtikleri belirli oyuncakları oynamaları konusunda yönlendirirler.  Fakat çok açıktır ki, kendi oyunlarını ve kurallarını kurmadan önce, çocuklarına ilgilendikleri şeyleri keşfetmeleri konusunda fırsat veren ailelerin çocukları çok daha uzun süre oyun oynayabilmektedir. 
 
2. Oyun Zamanı
Bunun anlamı çocuklarınızla oyun oynarken televizyonu kapatmak ve telefonlarınızı kontrol etmekten vazgeçmenizdir. Siz televizyon izlerken ya da telefonlarınız ile ilgilenirken çocuklarınızı sürekli yalnız bırakmanız ve tek başlarına oyun oynamalarına izin vermeniz dikkat becerilerini geliştirebilmeleri ya da iletişim kurabilmeleri için yeterli değildir. 
Oyun zamanı belirlemeli ve tüm dikkatinizi çocuğunuza vermelisiniz. Eğer bunu başarabilirseniz, çok kısa sürede çocuğunuzun oynadığı oyuna ya da ilgilendiği herhangi bir şeye nasıl konsantre olduğunu görebileceksiniz. 
 
3. Tamamen Oyununuza Bağlanın 
Çocuğunuzun nasıl oyun oynamak istediğine duyarlı olmak en iyi yol olacaktır. Eğer çocuğunuz plastik bir telefon ile biriyle konuşmak istiyorsa yapacağınız en iyi şey bu çağrıya cevap vermektir. Eğer çocuğunuz bir prenses olmak istiyorsa, bir taç bulmanız gerektiğini bilmelisiniz. 
Çocuğunuz ile sürekli etkileşim halinde olmanız onun dikkat süresini uzatacak ve dahası çocuğunuz ile keyifli zaman geçirmiş olacaksınız.
 
Kaynak 
Improve your baby’s attention span with 3 easy steps. Erişim: 10.05.2016, http://www.parentherald.com/articles/40496/20160502/improve-your-babys-attention-span-with-3-easy-steps.htm