ÇALIŞMA ALANLARI

Afazi

Afazi Nedir?
Bir beyin hasarına bağlı olarak ortaya çıkan, kişinin söyleneni ve yazılanı anlamada ve kendi kendini ifade etmede zorluk çekmesi durumudur.
Afazi ile İlgili Dil Bozuklukları Nelerdir?
Afazi hastaları konuşmalarının anlaşılabilme yetisini kaybedebilirler. Konuşmaları kısa söz öbekleri yada basit kelimelerle sınırlı olabilmektedir. Cümlelerdeki kelime sıraları doğru olmayabilir. Afazinin en belirgin özelliği nesneleri isimlendirme güçlüğüdür.
Afazi Terapisine Ne Zaman Başlanır?
Afazi terapisinde ilk 6-12 ay çok önemlidir. Yapılan araştırmalar beynin bu 6-12 aylık dönemde daha hızlı bir şekilde geliştiğini göstermektedir. Bu nedenle, dil ve konuşma terapisine ne kadar erken başlanırsa terapiden sağlanacak fayda o kadar fazla olacaktır.
Afazi Terapisi Nasıl Olur?
Öncelikle afazili birey dilin tüm bileşenleri açısından değerlendirilir. Değerlendirmeler sonucunda afazinin türüne ve şiddetine göre terapi yöntemi belirlenir. Bireyin yaşı, hasar, afazi çeşidi terapi sürecini etkileyen önemli faktörlerdir. Afazili bireylerde öncelikli amaç dil ve konuşma becerilerini mümkün olduğunca iyileştirmek, bireyin en iyi şekilde iletişim kurmasını sağlamaktır.
Afazili Bireyler ile İletişimde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Konuşurken yeterli zaman tanınmalı ve sözü kesilmemeli.
Karmaşık olmayan ve kısa cümleler kurulmalı.
Evet ve hayır şeklinde cevaplar vereceği sorular sorulmaya çalışılmalı.
Ne söylediği anlaşılmadığında söylediklerini anlamış gibi yapmamalı.
Uygun sözcüğü bulmakta zorlanıyorsa işaret etme, çizim yapma gibi diğer yolları iletişim amaçlı kullanması için teşvik edilmeli.